VasmerinKardeşi-Kapak.jpg

VASMER'İN KARDEŞİ

Vasmers Bruder

Peer Meter / David von Bassewitz

Çeviren: Tuvana Gülcan

Vasmer’in Kardeşi, insanların, mekânların, seslerin ve zamanın zar zor seçilebildiği bir kâbus atmosferinde geçiyor. 1903-1924 yılları arasında dönemin Silezya’sında en az 30 kişinin ölümünden sorumlu, Avrupa suç tarihinin en karanlık / karanlıkta kalmış figürlerinden, yamyam ve seri katil Karl Denke’nin, yüzyılın sonunda halen süren etkisinin ele geçirdiği insanları anlatan bir psikolojik gerilim.

 

Karlar altındaki şehrin, cinayet mekânlarını ve tutulan kayıtları inceleyen gizemli misafirinin trenden inmesiyle başlayan hikâye, zaman sıçramaları ve açılan yeni dehlizler boyunca devam ederek “olay”ın çevresini ören yeni bir gerçeklik yaratıyor.


Vasmer’in Kardeşi’ni, ele aldığı tarihsel gerçeklerin uzağına düşmeyeceği ama bu “gerçeklerin” altını deşmekten de geri durmayacağı, polisiye edebiyatın hakkını veren bir hikâye/grafik bütünlüğüyle ayırt etmek mümkün. Buna ek olarak, kitap, sinematografik kompozisyonları, her şeye ışık tutmaya heves etmeyen muğlaklığı ve ışık tasarımı ile okura dört dörtlük bir “noir” atmosferi sunuyor.

2020

Karton Kapak

Siyah-beyaz

80 gr. Holmen,

176 sayfa, 16 x 24 cm

Vasmer-Örnek sayfalar (3).jpg
Vasmer-Örnek sayfalar (2).jpg
Vasmer-Örnek sayfalar (1).jpg