• Flaneur Blog

"Bu öyküleri okumanıza asla izin verilmemeliydi..."

Michael Catron'un Blazing Combat ciltlerinin bir araya getirilmiş edisyonu için yazdığı önsöz, Türkçe versiyonun da girişinde yer almakta.

...


Bu öyküler, savaşın insan bedelini, savaşın çoğunlukla nafile olduğunu ve iyi adamların sebepsiz yere öldürklerini göstermekte.


Bu öyküleri okumamanız gerektiğini söyleyen kim? Birleşik Devletler Ordusu. Amerikan Birliği. Nelerin satılacağını kontrol eden bir grup toptancı.


1965'te Blazing Combat piyasaya çıktığında Amerika Vietnam'a daha yeni bulaşmıştı.


Blazing Combat'ın ateş altındaki, savaşın kaosu içindeki, en ufak bir kuralı olmayan, ölüme ait topraklardaki askerler üzerine gerçekçi betimlemeleri Birleşik Devletler Ordusu, Amerikan Birliği ve toptancılar tarafından Amerika karşıtı olarak görüldü.


Bu yüzden dergiyi bitirdiler.

Ordu, anında askeri üslerde satılmasını yasakladı.


Toptancılar, Amerikan Birliği'nin emriyle derginin satışa çıkmasını engelleyip depolarında boğarak yavaş yavaş öldürdüler.


Genç yayıncı derginin, okuyucu ya da alıcıların önüne çıkma şansı bile bulamayan binlerce kopyasının yaratımı, basımı ve nakliyesini ödemek zorunda kalmıştı.


Blazing Combat politik ve ekonomik bir çapraz ateşin içinde öldü.


Ama ölmeden önce dört muhteşem atış yapmayı başardı.


Bu dört kurşun (Warren Yayıncılık tarafından basılan dört harika sayı) Archie Goodwin'in yazarlığı ve 20. yüzyılın en iyi çizerlerinden bazılarının çizimleri ile atılmıştı.


Elinizdeki cilt Blazing Combat'ın bulunması zor bu dört sayısının ilk kez yapılan bir toplaması. Her öykü orijinal baskı filmlerinden mümkün olan en yüksek kalite ile tekrar basıldı.


En sonunda bu muhteşem, zamanında sansürlenmiş ve birçoklarının duymayı reddettiği gerçekleri anlatan öyküleri okuyabileceksiniz.


Çünkü bu cildin yayınlanmasıyla sonunda onlar kaybediyor... ve siz kazanıyorsunuz.


Michael Catron

0 yorum