Karganın Uçuşu

Le Vol du corbeau

Çeviren: Binnur Mörel Büyükertan

Ünlü Fransız çizer Jean-Pierre Gibrat, 2. Dünya Savaşı’nın işgal edilmiş Fransa’sında yaşanan aşk ve direniş hareketlerini anlattığı Erteleyiş’ten (Le Sursis, 1997-1999) sonra, Karganın Uçuşu (Le Vol du corbeau, 2002-2005) ile yeniden Türkçe’de. 

Erteleyiş, Cecile ve Julien’in taşrada geçen hikâyesinde, “çıkar savaşları” ile “birlikte olma”nın yüksek karşıtlığını Gibrat’ın ustaca kurguladığı bir romans-aksiyon potasında eritmesiyle ünlüdür. Karganın Uçuşu’nda, aynı zamanlarda, bu kez Paris sokaklarındayız: İşgal altında, polis ve muhbir devletinde, bombardımanlar arasında çatılarda başlayan ve sokaklar, kitapçılar, kanallar ve “Himalayalar”da devam eden hikâyenin kahramanı bu kez Cecile’in kızkardeşi Jeanne. Gibrat tarzı ironinin ve (ç)atışmanın eşlik ettiği, aynı zamanda bir işgal karşısında alınan farklı pozisyonları gözden geçiren soluksuz serüvende, denebilirse, umut da umutsuzluk da aynı hızda yükseliyor; tıpkı hayatlarımızdaki gibi. Direnişçi Jeanne kardeşine ulaşmaya çalışırken ona çenebaz hırsız François eşlik ediyor. 
 
Karganın Uçuşu da, Erteleyiş’te olduğu gibi, iki farklı edisyonla yayımlandı: Standart versiyonunun yanında, koleksiyonerler için özel basım sert kapaklı versiyonu ile.

2017

Soft Cover edisyon
Renkli, 190 gr. mat kuşe kâğıda 112 sayfa,

22 x 29 cm
Çeviren: Binnur Mörel Büyükertan