KAFKA KAPAK HARDCOVER_001_edited.jpg

Kafka

David Zane Mairowitz & Robert Crumb

Çeviren: Ozan K. Dil

Flaneur Books’un Robert Crumb koleksiyonunun yeni kitabı, KAFKA, kült yazarın eserine, günlüklerine, notlarına, etkilerine odaklanan bir metnin Crumb-tarzında, labirentimsi, kimi zaman işaret ettiği şeyi aydınlatmak yerine karanlıkta bırakmaya cesaret eden bir ikizini, bir yansımasını sunuyor.

 

“Gecelerin gececil yazarı” Franz Kafka, “temiz hava” almak için açık bıraktığı pencerenin önünde, belki de sadece 20. yüzyılın değil, tüm insanlık tarihinin en zor hesaplaşılır eserlerini / mektuplarını yazarken, yeraltının karanlık dehası Robert Crumb ise, Kafka’nın ölümünden yarım yüzyıldan fazla bir zaman geçmişken, yazar David Zane Mairowitz ile giriştiği ortaklıkta, bu hesaplaşmayı bir deneyime dönüştürüyor. Önünde sonunda Kafka, kendi rehberliği olmadan keşfedilemez bir kıta; ve mirası, her kelimesinin bedeli ödenmiş bir yazı.

 

Böyleyken, bedel öde(n)meden okunabilir mi?

 

Eseri ve hayatı arasındaki (varsa) sınır bu denli belirsiz ve ince olan bir yazarın grafik-biyografisini kurmanın, olmuş-ve-olmamış olanın bu denli iç içe geçtiği bir anlatıya girişmenin sonucu, ilk sayfasından son sayfasına dek yüzyılın en dramatik-politik olaylarına tanıklık eden bir yapıt oluyor.

2019

Sert Kapak

Kırmızı keten sırt

Siyah-beyaz

90 gr. Ivory,

176 sayfa, 16 x 24 cm

Kafka bookplate 2.jpg

Sınırlı sayıda üretilen ve Robert Crumb tarafından numaralandırılarak imzalanan özel bir serigrafi içeren bu edisyondan, sadece 105 adet üretildi.

Kafka-sayfalar (1).jpg
kafka 052 - 101_008.jpg
Kafka-sayfalar (3).jpg
Kafka-sayfalar (2).jpg