Robert Crumb

1943 doğumlu Amerikalı karikatürist ve müzisyen. Çalışmaları geç 19. yüzyılın ve 20. yüzyıl başlarının halk kültürüne duyulan bir nostaljiyi ve çağdaş Amerikan kültürünün hicivini sunar.

Crumb çok üretken bir sanatçıdır ve 16 sayı yayımlanan efsanevi Zap Comix'in kuruculuğu da dahil olmak üzere 1960'lardaki ufuk açıcı underground çizgi-roman hareketlerinin pek çoğuna katkıda bulunmuştur. (East Village Other, bir dizi tek-basımlık iş ve çeşitli çizgi-roman antolojileri... ) Bu süre boyunca, 1920'ler ve 1930'ların psikedelikleri ve çizgi filmlerinden esinlenerek Kedi Fritz ve Mr. Natural ya da Keep on Truckin bantından çıkan resimler de dahil olmak üzere son derece popüler hale gelen çok çeşitli karşı-kültürel karakterler yarattı. Tüm bu projeler cinsel temalarla dolup taşmaktadır ve çoğunlukla konu dağınık ve pornografik hale gelen çizgi-romanlara geçiş yapar. Crumb 1970'lerin ortalarında, Underground'ın çöküşünü takiben Arcade antolojisine katkıda bulundu. Geç 19. yüzyılın ve 20. yüzyılın başlarının grafik sanatçılarından esinlenerek çizgi stilini rafine ederken, biyografik ve otobiyografik konulara yöneldi. Çalışmalarının çoğu, alternatif çizgi-roman çağının en önemli yayınlarından biri olan, kendi kurduğu Weirdo (1981-1993) adlı dergide göründü. Kariyeri ilerledikçe çalışmaları daha otobiyografik hale geldi.

1991'de Crumb, çizgi roman endüstrisinin büyük onurlarından, Will Eisner - Çizgi-Roman Ünlüler Salonu'na girdi. Sıklıkla birlikte çalıştığı karikatürist Aline Kominsky-Crumb ile evlidir. Kızları Sophie Crumb da karikatür sanatçısıdır.

http://www.crumbproducts.com/

Flaneur'de: